Protáhněte se jejich přední polovinou dolů a zadním koncem nahoru

Protáhněte se jejich přední polovinou dolů a zadním koncem nahoru

Pokračování

Mějte na paměti, že váš starší pes nemusí být schopen ovládat své chování tak dobře jako kdysi. Je to kvůli změnám, které zažívají. Další zdravotní problémy, které se mohou objevit u vašeho stárnoucího štěněte, jsou specifické orgánové problémy, onemocnění ledvin, cukrovka nebo srdeční problémy.

Pokud váš pes nereaguje tolik na to, že vidí svou oblíbenou hračku nebo neslyší její zvuk, může ztrácet zrak a sluch. To může být těžké říct, pokud neexistuje vizuální indikátor, jako je šedý zákal. Návštěva veterináře vám může pomoci identifikovat problémy.

Jak váš pes stárne, měli byste věnovat velkou pozornost podnětům, které vám dávají. Pozorování je jednou z nejlepších metod, jak zjistit, co se děje s vaším nejlepším přítelem. Možná byste je mohli udělat pohodlnější. Můžete dokonce být schopni identifikovat a léčit základní stav, který vám oběma může poskytnout několik dalších přínosných společných let.

Goldendoodles jsou mazlivý kříženec mezi zlatými retrívry a standardním pudlem. Mají nejlepší vlastnosti obou plemen: inteligenci, loajalitu a aktivní životní styl. Každé rodičovské plemeno má různé typy srsti, takže typ srsti Goldendoodle je hazard, ale to neznamená, že je mezi majiteli psů méně populární. 

Designérské plemeno

Goldendoodles jsou definovány jako „návrhářské plemeno“. Tato speciální plemena jsou záměrně vytvářena chovateli. Toto se stává populární praxí, protože chovatelé přecházejí na produkci některých z nejžádanějších psích plemen. Vzhled plyšového medvídka Goldendoodle z nich udělal žádoucí designové plemeno.

Existuje několik organizací, které pomáhají chovatelům produkujícím designová plemena. Dědičné podmínky jsou zaznamenány, aby se zajistilo, že tato smíšená plemena nezdědí zdravotní problémy. Registrace psů smíšených plemen může také pomoci chovatelům izolovat vlastnosti a geny, které se předávají. 

Vzhledem k tomu, že Goldendoodles jsou smíšené plemeno, typ srsti, který mají, je genetický hazard. Od 90. let 20. století chovatelé pracovali na uspokojení poptávky spotřebitelů ohledně velikosti plemene, zbarvení a srsti. 

Žádné línání vs. Hypoalergenní

Jednou z přitažlivostí Goldendoodles je, že jsou považovány za hypoalergenní. Mnoho psích plemen – včetně mateřského plemene Goldendoodle, pudla – je inzerováno jako hypoalergenní. Bohužel žádné psí plemeno není skutečně 100% hypoalergenní.

Když se plemeno nazývá hypoalergenní, zbavuje se méně než normálně a produkuje méně lupů, což je primární antagonista vašich alergií. Ale i „hypoalergenní“ plemena mohou stále způsobovat alergické reakce. Goldendoodles, i když je jedno rodičovské plemeno hypoalergenní, nejsou úplně mimo. 

Srst domácích mazlíčků je pouze jedním z mnoha možných alergenů, které mohou vyvolat vaše alergie. Mezi další patří moč, sliny a srst vašeho psa. Zatímco psi, kteří méně línají, nemusí uvolňovat tolik alergenů, nebudete úplně bez alergií kolem nich. 

Zlatí retrívři vs. pudlové

Zlatí retrívři a pudlové mají různé potřeby péče. Srst Goldendoodle může být více podobná jedné než druhé. Pochopení srsti vaší linie Goldendoodle vám může pomoci připravit se na druh péče, kterou budou potřebovat. 

Pokračování

Bouda zlatých retrívrů. Původně byli vyšlechtěni pro chladnější počasí, mají dvojitou srst, kterou jednou až dvakrát do roka svlékají. Tato druhá vrstva je hustá a vodoodpudivá, takže je to obvykle těžká kůlna. Obecně platí, že zlatí retrívři pravidelně vrhají střední množství. 

Během období silného línání byste měli zlatého retrívra denně kartáčovat, aby jeho srst zůstala zdravá. Jinak skončíte s vrstvou psích chlupů na celém vašem nábytku. 

Někteří lidé mohou být v pokušení oholit si vlasy svého zlatého retrívra, ale to je může vystavit riziku živlů. Když si oholí srst, budou citlivější na teplo, sluneční světlo a chlad. I s krátkými vlasy stále padají. 

Pudlové nelínají, ale potřebují více údržby. Jejich téměř nelínající srst z nich dělá skvělé plemeno pro alergiky, ale péče o jejich srst je nezbytná. Vyžadují téměř každodenní kartáčování a česání, aby se zabránilo zmatnění jejich srsti. Pokud se nemůžete zavázat k pravidelnému kartáčování, často jsou potřeba výlety k profesionálnímu kadeřníkovi. 

Role genů

Typ srsti, kterou má váš Goldendoodle, je záležitostí genů. Chovatelé byli zvyklí věřit, že u Goldendoodles je přítomen gen vylučování, který určuje, zda se vyloučí nebo ne. Ale pak si uvědomili, že to nebyl izolovaný vylučující gen. 

Místo toho jsou zde viditelné prvky, které určují, zda se Goldendoodle shodí. Tyto viditelné znaky se nazývají „nábytek“ nebo „nevhodný kabát“. 

Nábytkem Goldendoodle jsou jejich vousy. Pokud mají nábytek, budou mít chlupaté kníry, bradky a obočí. Pokud jim chybí vybavení, mají „nevhodnou srst“ nebo „otevřený obličej“ jako zlatý retrívr.

Takže pokud má Goldendoodle tvář jako zlatý retrívr, shodí víc. Pokud mají ochlupení na obličeji, budou lít velmi málo nebo vůbec ne, jako pudl. 

Vzhledem k tomu, že línání je založeno na genu nábytku, nejlepší šance na to, že budete mít Goldendoodle, který je hypoalergenní a vrhá jen velmi málo, je zajistit, aby pocházel z linie Goldendoodle s genem pro nábytek. Nejlepší je poradit se s chovatelem, který testuje geny pro vybavení jejich Goldendoodles.

Pokračování

péče

Vzhledem k tomu, že průměrný Goldendoodle moc nelíná, potřebná péče je podobná jako u jejich pudlího rodiče. Obvykle vyžadují téměř každodenní kartáčování a česání, aby se jejich srst nezmatnila. Je to malá cena, kterou musíte zaplatit, abyste se vyhnuli svěděním, slzení očí. 

Otok žaludku u psů může být život ohrožující stav nouze, nebo to může být tak jednoduché, že váš pes příliš mnoho sní.

Chcete-li udržet svého psího společníka v dobrém zdraví, pomůže vám znát příznaky psích žaludečních problémů a co můžete dělat, když nastanou.

Otoky žaludku u psů: běžné příčiny a léčba

Protože otok žaludku u psů může být nebezpečný, nikdy se nepokoušejte sami diagnostikovat příčinu žaludečních potíží vašeho psa. Pokud břicho vašeho psa vypadá nafouklé nebo nezvykle, okamžitě dopravte svého mazlíčka do veterinární nemocnice nebo nouzového veterináře, protože načasování může být kritické.

Některé příčiny otoku žaludku u psů zahrnují:

Nadýmání / dilatace žaludku Volvulus

Volala "matka všech mimořádných událostí," neléčená dilatace žaludku a volvulus (GDV) mohou být pro psa smrtelné během několika hodin. K nadýmání dochází, když plyn nebo jídlo natáhne psí žaludek. GDV nastává, když se roztažený žaludek otáčí, zachycuje plyn uvnitř a blokuje přívod krve do žaludku.

Extrémně bolestivé, nezdá se, že by existovala jedna příčina GDV, ačkoli polykání vzduchu hraje roli; spouštěčem může být i těžké cvičení po jídle. Přesná příčina GDV je stále diskutována. Některé z mnoha navrhovaných věcí, které mohou zvýšit riziko GDV u psa, zahrnují:

Být s hlubokým hrudníkem. Plemena jako německá doga, bernardýn a výmarský ohař jsou vystaveni největšímu riziku nadýmání; ve skutečnosti mají psi vážící více než 99 liber 20% riziko nadýmání. Ačkoli je to vzácné, mohou tímto stavem trpět i malí psi. Krmte svého psa pouze jedním jídlem denně Použití vyvýšených misek na jídlo/vodu. Rodinná anamnéza nadýmání/GDV Jíst příliš rychle Být starší; Nejrizikovější jsou psi ve věku 7-12 let.

Léčba nadýmání vyžaduje okamžitou nouzovou péči a může zahrnovat dekompresi žaludku (uvolnění přebytečného plynu ze žaludku), zvládnutí šoku a stabilizaci srdce, často následované operací, jakmile se stabilizuje. Pokud břicho vašeho psa vypadá nafouklé nebo nafouklé, nebo pokud se váš pes zdá být nepříjemný, nečekejte; okamžitě spěchejte se svým mazlíčkem do veterinární nemocnice.

Prevence nadýmání je obtížná, protože na jeho vzniku může hrát roli mnoho věcí, ale několik věcí, které můžete udělat, které mohou snížit riziko vašeho psa, zahrnují:

Krmte svého psa dvakrát nebo vícekrát denně Zahrňte konzervy Ujistěte se, že váš pes odpočívá po plném jídle; žádné namáhavé cvičení na plný žaludek

Pokračování

Zánět pobřišnice

Další možnou příčinou otoku žaludku u psů, tato závažná infekce je obvykle způsobena propíchnutím nebo prasknutím žaludku nebo střeva vašeho psa v důsledku třísek z kosti, vředů, nádorů nebo jiných příčin. K zánětu pobřišnice může dojít také při prasknutí žlučníku nebo močového měchýře.

Extrémně bolestivý pes s peritonitidou může být apatický, neochotný se pohybovat, mít oteklé břicho nebo zvracet. Šok je pravděpodobný, takže naléhavá léčba je klíčová.

Léčba peritonitidy může zahrnovat intravenózní podávání tekutin, antibiotika a úlevu od bolesti. Operace bude také nutná k opravě vpichu, odstranění infikovaných tekutin a propláchnutí břicha.

Cushingův syndrom

Pes s břichem může mít hyperadrenokorticismus nebo Cushingův syndrom, což je stav způsobený nadprodukcí hormonu kortizolu. Mezi další příznaky Cushingova syndromu, častější u psů ve věku 6 let nebo starších, patří více jídla, pití a močení, stejně jako vypadávání srsti a zvýšené dýchání.

Cushingův syndrom je obvykle způsoben nadměrnou produkcí hormonu hypofýzou; méně často je to způsobeno nádorem na jedné z nadledvin. Existuje novější lék, který léčí obě formy Cushingova syndromu. K odstranění nádoru spojeného s adrenální formou Cushingova syndromu však lze provést operaci.

Ascites

Ascites je nahromadění tekutiny v břiše, což často vede k otoku. Ascites může být způsoben širokou škálou problémů, včetně srdečního selhání, jaterních onemocnění, ledvinových problémů nebo závažných střevních onemocnění. Léčba ascitu se liší v závislosti na stavu, který jej způsobuje.

Jiné příčiny otoku žaludku u psů

Otok žaludku u psů může být také způsoben tím, že pes sní příliš mnoho najednou, vnitřním krvácením v důsledku traumatu nebo prasklé hmoty, střevní obstrukce nebo nádory. Závažná infekce škrkavkou u štěňat může také způsobit oteklé břicho.

Tipy, jak předejít žaludečním potížím u vašeho psa

Abyste předešli žaludečním problémům, berte svého psa na pravidelné prohlídky, aby váš veterinář mohl mít přehled o zdraví srdce, plic, žaludku, střev a dalších orgánů vašeho mazlíčka.

Rychlé vyšetření břicha vašeho psa vám také může pomoci rozpoznat některé příznaky žaludečních potíží. Chcete-li prozkoumat žaludek svého psa, pociťte citlivost na dotek, teplo, lepivost, hrudky a samozřejmě otok. Pokud zaznamenáte nějaké problémy, vezměte svého psa okamžitě k veterináři.

WebMD veterinární reference Recenzováno Amy Flowers, DVM, 06. května 2021

Zdroje

ZDROJE:Carlson, L. Domácí veterinární příručka majitele psa, 3. vydání, Howell Book House, 2000.

Michelle Kenna, DVM, veterinář, Eugene, Ore.VeterinaryPartner.com: "Nafouknutí: Matka všech nouzových situací" a "Žádné kosti o tom: Kosti nejsou pro vašeho psa bezpečné."Fogle, B. Péče o vašeho psa: Kompletní psí domácí reference, DK Publishing, Inc., 2002.Mehus-Roe, K. Původní psí bible: Definitivní zdroj pro všechny psí věci, 2. vydání. BowTie Press, 2009.Washington State University College of Veterinary Medicine: "Cushingova nemoc."

Psí nadýmání je běžný stav, který může být nebezpečný, dokonce smrtelný. Psi, kteří ji removio názory mají, potřebují okamžitou léčbu. Poznejte příznaky, abyste mohli rozpoznat, kdy vaše štěně potřebuje pomoc.

Co je to psí nadýmání?

K nadýmání dochází, když se žaludek psa naplní plynem, jídlem nebo tekutinou, čímž se zvětší. Žaludek vyvíjí tlak na jiné orgány. Může způsobit nebezpečné problémy, včetně:

Snížený průtok krve do jejich srdce a žaludeční sliznice Trhlina ve stěně jejich žaludku Těžší doba dýchání

V některých případech se žaludek psa otočí nebo zkroutí, což je stav, který veterináři nazývají gastric dilatation volvulus (GSV). Zachycuje krev v žaludku a blokuje její návrat do srdce a dalších oblastí těla. To může poslat vašeho psa do šoku.

Příznaky

Nadýmání z GSV obvykle přichází velmi rychle. Zpočátku může váš pes vykazovat známky toho, že ho bolí břicho. Mohou:

Jednejte neklidně Slintat Mít oteklý žaludek Vypadat úzkostlivě Podívejte se na jejich žaludek Tempo Zkuste zvracet, ale nic se neobjeví Protáhněte se jejich přední polovinou dolů a zadním koncem nahoru

Jak se stav zhorší, mohou:

Kolaps Mít bledé dásně Mějte zrychlený tep Být zadýchaný Cítit se slabý

Pokud si myslíte, že váš mazlíček má nadýmání, okamžitě ho dopravte na kliniku. Pokud psi nedostanou léčbu včas, může je tento stav zabít.

Příčiny

Veterináři si nejsou jisti, co způsobuje nadýmání, ale existují některé věci, které zvyšují riziko pro psa, včetně:

Jíst z vyvýšené misky na jídlo Jedno velké jídlo denně Jíst rychle Hodně běhání nebo hraní po jídle Ostatní psi, se kterými jsou příbuzní, měli nadýmání Příliš jíst nebo pít Stres

Nadýmání může mít každý pes, ale je mnohem běžnější u velkých plemen s hlubokým hrudníkem, jako jsou akity, boxeři, baseti a němečtí ovčáci. Někteří jsou vystaveni vyššímu riziku než jiní, včetně německých dog, gordonsetrů, irských setrů, výmarských ohařů a bernardýnů.

Léčba

Léčba, kterou pes dostane, závisí na tom, jak závažný je jeho stav.

Pokračování

Nejprve může veterinář vložit vašemu psovi hadičku do krku a dolů do žaludku, aby uvolnil nahromaděný tlak. Někdy může zkroucený žaludek zabránit průchodu trubice. Pokud tomu tak je, veterinář může vrazit velkou, dutou jehlu skrz jejich břicho do žaludku a uvolnit tlak tímto způsobem.

Pokud je váš pes v šoku, veterinář mu okamžitě začne podávat tekutiny pomocí IV, obvykle s antibiotiky.

Veterinář provede rentgenové snímky, aby zjistil, zda nemají zkroucený žaludek. Pokud ano, váš pes bude muset podstoupit nouzovou operaci, aby ho rozkroutil a vrátil do normální polohy. Veterinář také opraví žaludek, aby v budoucnu zabránil GSV. Zkontrolují také, zda tento stav nepoškodil další části jejich těla.

Prevence

Nadýmání může být děsivé, ale existují způsoby, jak zabránit tomu, aby se to stalo vašemu psovi:

Nepoužívejte vyvýšenou misku, pokud váš veterinář neřekne, že ji váš pes potřebuje. Nenechte je hodně běhat nebo si hrát těsně před jídlem nebo po jídle. Dejte jim několik malých jídel během dne místo jednoho nebo dvou velkých jídel. Ujistěte se, že pijí normální množství vody. U predisponovaných plemen váš veterinář někdy potáhne žaludek, když je váš pes kastrován nebo kastrován WebMD veterinární reference Recenze: Amy Flowers, DVM, 17. dubna 2021

Zdroje

ZDROJE:

Glickman, L. Journal of the American Veterinary Medical Association, zveřejněno online 15. listopadu 2000.

American Kennel Club Canine Health Foundation: “Gastrická dilatace-Volvulus.”

Americká společnost pro prevenci krutosti na zvířatech: “Nadýmání.”

American College of Veterinary Surgeons: “Gastrická dilatace-Volvulus.”

Cornell University College of Veterinary Medicine: “Chirurgie měkkých tkání: zdravotní stavy.”

Psí herpes virus (CHV) je závažné a často smrtelné virové onemocnění štěňat. U dospělých psů může způsobit oční onemocnění, infekci horních cest dýchacích a zánět v pochvě nebo předkožce penisu. 

U dospělých psů je psí herpes považován spíše za reprodukční zdravotní problém než za plicní problém, jako je tomu u štěňat.