ileostomie: Vše, co potřebujete vědět

ileostomie: Vše, co potřebujete vědět

ileostomie je typ ostomie, což je chirurgický otvor v břišní stěně. Ileostomie poskytuje způsob, jak pro konec tenkého střeva, zvaný ileum, uvolnit stolici.

Osoba s ileostomií nosí externí pouzdro, které shromažďuje stolici. Péče o ileostomii vyžaduje, aby vzdělání a podporu pro udržení integrity kůže a celkového zdraví.

V tomto článku vysvětlujeme situace, ve kterých lékař doporučí ileostomii. Popisujeme také chirurgický zákrok, včetně přípravy a zotavení, a úpravy životního stylu, které lidé budou muset poté provést.

Co je to ileostomie? Stolička ukončete tělo, když jsou střeva příliš poškozená, zanícená nebo zraněna, aby stolice vyšla z konečníku.

Existují různé typy ostomie. Ileostomie získává své jméno z ileum, což je konec tenkého střeva. Chirurg to přináší otvorem v břišní stěně, aby stolička ze střeva může opustit tělo. V břišní stěně.

tlusté střevo je dále po trávicím traktu než ileum. Výsledkem je, že jídlo je více tráveno do doby, kdy dosáhne tlustého střeva. U člověka s kolostomií bude stolice měkká až pevná. U člověka s ileostomií bude stolice volnější a vodnatá. V závislosti na typu kolostomie může být váček buď na pravé nebo levé straně nebo ve středu břicha.

ileostomie může být někdy dočasným řešením, které poskytne střevo čas na uzdravení. Pokud však těžká onemocnění nebo poškození ovlivnilo tlusté střevo nebo konečník, lékař doporučí odstranit poškozené porce a vytvořit trvalou ileostomii.

 • Crohnova choroba
 • Familiární adenomatózní polypóza (FAP), zděděná podmínka, ve které se polypy tvoří ve tlustém střevě
 • ulcerózní kolitida, dlouhodobá podmínka, ve které tlusté střevo a konečník se stanou zaníceni a mohou vyvinout vředy

Když má osoba ileostomii, nosí váček, který shromažďuje stolici. Pouzdro může mít jednu nebo dvě komponenty. Stomie je konec ilea, který se připojuje k povrchu kůže. Osoba spojuje váček s prstenem. Tenké střevo neustále pohybuje stolicí tělem. Nemá stejnou funkci držení a uvolňování jako konečník. Osoba může zažít méně příznaků spojených s poškozením střev, ale ileostomie vyžaduje pravidelnou péči.

Je nezbytné připravit se na změny fyzického a duševního zdraví, které mohou vyplynout z ostomie. Lékař pravděpodobně zmiňuje následující úvahy mimo jiné:

 • Fyzická aktivita
 • Sexuální zdraví
 • Vztahy

Před operací se člověk obvykle setká s chirurgem a ostomickou sestrou. Ostomická sestra nebo enterostomální terapeutka představí různé možnosti pouzdra a poradí se přípravou na život po operaci. Mohou také pomoci osobě objednávat zásoby.

Lékaři obvykle požádají osobu, aby nejedli ani nepili po dobu před operací, aby zajistili, že střeva byla prázdná stolice. Místo pro stomii. včetně tlustého střeva, konečníku a ileum. Poté provede řez v ileu a připojí jej k otvoru v břišní stěně. V závislosti na stavu osoby může chirurg poté odstranit tlusté střevo. Alternativně ušijí tlusté střevo takovým způsobem, že se může odpočívat a uzdravit, než jej v pozdějším postupu znovu připojí k ileu. Obvykle zůstaňte v nemocnici několik dní. Budou dostávat léky proti bolesti a pokyny týkající se stravy a péči o ileostomii. I se spoustou poradenství před operací je vždy výzvy navigovat a otázky, které je třeba položit. Neexistuje jediný nejlepší způsob, jak zvládnout ileostomii. Postupem času se člověk musí naučit, co pro ně funguje nejlépe.

Ihned po operaci může být kůže kolem stomie svědění, červená nebo obecně nepříjemná. Někdy se nazývá Pouchitida, může způsobit podráždění a zánět ve střevním podšívku a vyžadovat léčbu antibiotiky. Lidé s ileostomií by měli hledat okamžitou lékařskou péči, pokud si všimnou náhlých, významných změn v barvě nebo tvaru stomie. Například, pokud se otevření zdá modré nebo tmavé, může to naznačovat, že kůže nemá dostatek kyslíku. :

 • Nadměrné krvácení ze stomie
 • Nevolnost
 • Žádná výstup stolice po dobu 4–6 hodin
 • Přísná průjem
 • Zvracení

Tyto příznaky a příznaky naznačují komplikace chirurgického zákroku a lékař je bude muset okamžitě léčit.

Úpravy životního stylu

Mít ileostomii může změnit mnoho návyků člověka, od jejich stravovacích možností až po to, jak se koupají. Jako zdroj informací je důležité používat lékaře a ostomické sestry.

Výživa je po operaci důležitým hlediskem. Zpočátku lékař obvykle doporučuje dietu s nízkým obsahem vlákna, aby poskytla střevní čas na uzdravení. vody po celý den

 • Omezení spotřeby potenciálně dehydratačních nápojů, jako jsou ty, které obsahují alkohol nebo kofein
 • recenzeproduktu.top

 • Omezení potravin, které způsobují plyn, jako je zelí a brokolice
 • Vyhýbání se žvýkačce, která může také způsobit plyn
 • Žvýkání potravin důkladně
 • Zavádění nových potravin najednou
 • Jíst malá jídla v pravidelných intervalech
 • Je nezbytné, aby lidé s ileostomií diskutovali o jakýchkoli výzev souvisejících s dietou s dietologem nebo lékařem. Lidé s ostomiemi. Například Americká asociace United ostomy Association of America sestavila prohledávatelnou databázi online a osobních podpůrných skupin. Překonejte je.

  Outlook

  ileostomie může být záchranán do života. Jedná se o chirurgický zákrok, který umožňuje stolici opustit tělo, aniž by procházela poškozenými částmi střeva. Může to trvat týdny, měsíce nebo dokonce déle, než se člověk přizpůsobí svému ostomickému zařízení.

  Poradenství před a po operaci může pomoci. Lékaři, ostomické sestry a podpůrné skupiny mohou poskytovat informace a pomoc. Lékařské zprávy dnes mají přísné pokyny pro získávání zdrojů a čerpá pouze z recenzovaných studií, akademických výzkumných institucí a lékařských časopisů a asociací. Vyhýbáme se používání terciárních odkazů. V každém článku propojujeme primární zdroje – včetně studií, vědeckých odkazů a statistik – a také je uveďte v sekci zdrojů v dolní části našich článků. Další informace o tom, jak zajistíme, že náš obsah je přesný a aktuální, se můžete dozvědět čtením naší redakční zásady .

  Contents